آیکون سایت و تاثیر آن بر برندینگ

آیکون سایت چیه؟

آیکون سایت یا Favicon همون تصویر ۱۶ پیکسل در ۱۶ پیکسل کوچکیه که مرورگرها واسه معرفی گرافیکی برند در کنارآدرس سایت نمایش میدن. نام آیکون سایت یعنی Favicon در اول بوسیله مایکروسافت و واسه مرورگر اکسپلورر معرفی شد و مخفف دو کلمه Favorite و Icon بود چون واسه آیکون سایت رو در کنار صفحات شاخص (bookmark) به نمایش میگذاشت.

به تصویر زیر دقت کنین که آیکون سایت وبسیما رو در میان سایتهای دیگه نشون می ده.

نمایش آیکون سایت بوسیله مرورگر

نمایش آیکون سایت بوسیله مرورگر

همونطور که در تصویر بالا می بینین صفحات زیادی در مرورگر باز شده که تشخیص اونا فقط از راه آیکون سایت ممکنه. با در نظر گرفتن زیاد بودن صفحات اسم و نشانی صفحات دیده نمیشه و کاربران فقط از روی ایکون سایت میتونن به صفحه مورد نظرشون برن. زمانیکه شما صفحه ای رو bookmark یا نشونه گذاری میکنین آیکون سایت در کنار نام اون نشون داده میشه. این تصویر از مرورگر کروم گرفته شده ولی آیکون سایت در تموم مرورگرها همینطوری نشون داده میشه.

طراحی آیکون واسه سایت موارد زیر رو بهمراه خواهد اشت:

  • برندینگ
  • شناسایی سریع صفحه شما از روی آیکون سایت واسه کاربران
  • ظاهر مناسب و حرفه ای واسه سایت

در کنار عواملی مانند برندینگ و شناسایی بوسیله کاربران، طراحی آیکون سایت ظاهر قشنگ تر و حرفه ای به سایت شما میبخشه. اگه آیکون سایت نداشته باشین چیزی که مرورگر واسه کاربران نمایش می ده تصویر یه فایل خالیه مانند تصویر زیر:

چگونگی نمایش در مرورگر بدون آیکون سایت

چگونگی نمایش در مرورگر بدون آیکون سایت

سایتی که در تصویر بدون faviconه اتفاقا پیج رنک بالایی هم داره ولی در نگاه اول این حس رو منتقل میکنه که این سایت در مقایسه با بقیه حرفه ای نیس و به نکات ظریف طراحی در اون دقت نشده. واسه طراحی آیکون سایت روش های معمولی هست که به مهمتربن اونا به گفتن مثال میپردازیم:

۱- تصویری شامل بخشی از لوگو به عنوان آیکون سایت مانند وبسیما

۲- حرف اول نام سایت یا شرکت مانند Wikipedia

۳- به کار گیری تصویری که انگار به موضوع سایت اشاره میکنه واسه آیکون سایت مانند  Google Analytics

۴- ترکیبی از مورد دوم و سوم مانند سایت Amazon

نکاتی واسه ساخت آیکون سایت

واسه ساخت Favicon خود در نظر داشته باشین که در آخر باید تصویری ساده بوده و به روشی بیان کننده سایت شما با به کار گیری رنگهای سایتتون باشه. طراحی آیکون واسه سایت و اضافه کردن اون بیشتر از چند دقیقه از وقت شما رو نمی گیره.

واسه ساخت آیکون سایت خود مراحل زیر رو طی کنین:

  • یه تصویر مربعی مناسب از لوگو یا حرف اول برند خود آماده کنین.
  • از وسایل آنلاین و رایگان طراحی آیکون سایت مانند Favicon.cc و favicon-generator.org استفاده کنین.
  • یه تصویر ۱۶ در ۱۶ از آیکون سایت خود بسازین.
  • فایل آیکون خود رو که با پسوند ico. است رو دانلود کنین. به کار گیری پسوندهای دیگری مانند jpg، gif و png هم مجازه ولی به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که مرورگر اکسپلورر قادر به تشخیص پسوند png نیس.
  • فایل آیکون سایت خود رو در ریشه یا root هاست خود آپلود و ذخیره کنین.
  • پس از این مراحل باید نشانی آیکون سایت خود رو از راه هدر صفحه به مرورگرها معرفی کنین. واسه اینکار نام سایت خود رو بجای yoursite.com در کد زیر قرار داده و فایل رو ذخیره کنین. بطور مثال واسه وردپرس یا جوملا می تونین کد رو در header.php و بین در دستور <head> کپی کنین و واسه سایتهای html در فایل index.php.

پس از طی تموم مراحل ایکون سایت خود و چگونگی نمایش اون رو در مرورگرهای جور واجور بررسی کنین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که کاربردی بودن سایت از نظر بازدیدکنندگان یکی از مهمترین فاکتورهای سئو حساب میشه.