آموزش ساخت ربات تلگرام

ربات تلگرام چیه؟

روبات تلگرام یه جور حساب کاربری خاصه که واسه ارسال و دریافت خودکار پیام طراحی شده. کاربران میتونن با ارسال دستورات جورواجور با رباتای تلگرام در رابطه باشن، این رابطه میتونه تو یه صحبت شخصی و یا تو یه گروه ایجاد شه. شما می تونین ربات خود رو با به کار گیری API تلگرام و از راه درخواستای HTTPS مدیریت کنین.

با در نظر گرفتن افزایش امکانات ربات تلگرام و درخواست تکراری کاربران وبسیما واسه ارائه فیلمای آموزشی، در حال جفت و جور و منتشر کردن مجموعه آموزشی هستیم که الان در بخش آموزش کدنویسی تلگرام در دسترس شما عزیزان قرار گرفته.

آموزشای ارائه شده با جزئیات بالا جفت و جور شده و حتی واسه آدمایی که علم بسیار کمی از کدنویسی دارن قابل استفاده س.

تفاوتای ربات تلگرام با افراد

 • رباتا آخرین زمان آنلاین بودن ندارن و همیشه عبارت bot واسه اونا نشون داده میشه.
 • رباتا فضای محدودی واسه ذخیر اطلاعات داردند و پیامای قدیمی تر پس از پردازش بوسیله شما حذف می شن.
 • ربات تلگرام نمی تونه شروع کننده صحبت با کاربران باشه، تنها زمانیکه کاربر ربات رو به گروه اضافه کنه یا به اون پیام بفرستد امکان فرستادن پیام از طرف ربات وجود داره.
 • در انتهای نام کاربری ربات همیشه کلمه bot حضور داره.
 • با اضافه شدن ربات به گروه، همه پیاما بوسیله ربات دریافت و تحلیل نمیشه مگه اینکه تنظیمات اون رو تغییر داده باشین.
 • رباتای تلگرام هیچوقت غیرفعال، آفلاین یا خسته نمی شن!

کاربرده های ربات تلگرام

در واقع میشه گفت که ربات تلگرام میتونه هر کاربردی داشته باشه! چگونگی به کار گیری اونا به خلاقیت شما و الگوریتمایی که واسه اون تعریف میکنین بستگی داره. بعضی از کاربرده های اونا به توضیح زیره:

 • رابطه با وب سرویسا: یه ربات تلگرام میتونه فعالیتاتون رو کوتاه و بهینه کنه، مثلا شما می تونین هر زمان دیدگاه یا فرم تماس جدیدی در سایت فرستاده شد، مستقیما در تلگرام اون رو دریافت کنین. و یا آخرین ایمیلای خود رو به حساب تلگرام خود منتقل کنین.
 • ساخت بازیای فکری ساده: چگونگی رابطه شما با ربات تلگرام از راه API این توانایی رو بوجود میاره که به سرعت پاسخای کاربران رو تحلیل کرده و یافته های متناسب با اون رو براشون بفرستین. این توانایی به شما امکان می ده بازیای مختلفی رو طراحی و اجرا کنین.
 • وسایل کاربردی: ربات تلگرام میتونه هر کاربردی داشته باشه، شمائید که کارایی اون رو طراحی میکنین. دریافت اندازه ارز، اطلاعات هواشناسی، اخبار روز و تفریح و سرگرمی هرکدوم نمونه های موفقی از کاربرد ربات تلگرام هستن.

ساخت ربات تلگرام

واسه ساخت ربات تلگرام یه ربات معرفی شده به نام BotFather. شما می تونین با گذروندن چند قدم ساده ربات خود رو بسازین. پس از ایجاد اون یه کدهویت یا Authorization Token واسه شما فرستاده میشه که درگاه ارتباطی شما با API هستش. واسه ساخت ربات تلگرام به مفاهیم و اطلاعات زیر نیاز دارید:

با ربات BotFather رابطه برقرار کنین، این رابطه میتونه از راه نشانی https://telegram.me/BotFather و یا نام کاربری [email protected] شروع شه.

ربات botfather

دستور /newbot رو واسه اون بفرستین و ربات پدر از شما نام و نام کاربری ربات رو درخواست میکنه، در آخر Token هویت رو واسه شما می فرسته .

 • نام ربات (name) در لیست مخاطبان و توضیحات اون نشون داده می شه.
 • نام کاربری (username) یه عبارت کوتاهه که واسه تعیین لینک ربات و مخاطب قرار دادن اون بوسیله بقیه به کار میره. این نام کاربری باید بین ۵ تا ۳۲ کاراکتر باشه و تنها میتونه شامل حروف انگلیسی، اعداد و خط زیر (_) باشه. نام کاربری ربات باید همیشه با کلمه bot تموم شه.
 • توجه کنین که نام کاربری به حروف بزرگ و کوچیک حساسه، مثلا شما می تونین websima_bot یا web23bot رو به عنوان نام کاربری خود انتخاب کنین.
 • Token یه رشته از اعداد و حروف مانند ۱۱۰۲۰۱۵۴۳:AAHdqTcvCH1vGWJxfSeofSAs0K5PALDsawه که واسه ایجاد رابطه بین شما و ربات بکار میره.
 • اگه به هر دلیل Token خود رو از یاد بردین با ارسال دستور token/ به botfather یه کد جدید واسه شما فرستاده میشه.

آموزش ربات تلگرام

بقیه دستورات بسیار ساده بوده و عنوان اونا نشون دهنده کاری که انجام میدهنده.

setname/ نام ربات تلگرام رو تغییر می ده.

setdescription/ توضحیات مربوط به معرفی ربات رو تعیین میکنه که میتونه تا ۵۱۲ کاراکتر باشه، کاربران این متن رو پس از شروع صحبت با ربات شما مشاهده میکنن.

setabouttext/ این متن که بیشترین حد میتونه ۱۲۰ کاراکتر باشه در پروفایل ربات نشون داده میشه و وقتی که کسی ربات تلگرام شما رو به اشتراک میگذاره هم در زیر نام نشون داده میشه.

setuserpic/ واسه تعیین عکس پروفایل ربات تلگرام استفاده میشه.

setcommands/ واسه تعیین دستورات جانبی و تکمیلی واسه ربات شما استفاده میشه.

setjoigroups/ این دستور واسه تعیین توانایی اضافه شدن ربات به گروه ها استفاده میشه. اگه ربات شما واسه رابطه در گروه ها طراحی نشده می تونین این توانایی رو غیرفعال کنین.

setprivacy/ تعیین میکنه که ربات شما چه پیامایی رو در گروه دریافت کنه، اگه این گزینه غیرفعال شه ربات تموم پیامای ارسالی در گروه ها رو دریافت و واسه شما می فرسته .

deletebot/ ربات شما رو حذف کرده و این نام کاربری رو آزاد میکنه.

توجه کنین که هرکدوم از این تغییرات به چند دقیقه زمان واسه اجرا شدن نیاز دارن.

هم اینکه می تونین به فیلم آموزش ساخت ربات تلگرام هم مراجعه کنین.

هک با ربات تلگرام

یکی از شایعه هایی که در مورد رباتا تلگرام میگن اون هستش که به اطلاعات شخصی شما دسترسی دارن و ممکنه واسه جاسوسی از شما بکار گرفته شن، اگه یه نگاه سطحی به خروجیای API داشته باشین متوجه میشین که امکان هک کردن کاربران از راه ربات تلگرام وجود نداره.

اول اینکه رباتا تنها وقتی به شما دسترسی دارن که با اونا رابطه برقرار کرده باشین، یعنی پیامی با اونا ارسال کرده باشین. دوم اینکه از هر کاربر نام، نام خانوادگی، شناسه کاربری و آی دی کاربری واسه ربات قابل دسترس هستش، این اطلاعات فقط واسه ایجاد رابطه ربات با شما در دسترس اون هستش. علاوه بر اینا رباتا به تصویر شما هم دسترسی دارن، البته امکان ذخیره اون از روی سرورهای تلگرام رو ندارن و تنها میتونن تصویر رو واسه شما یا کس دیگه ای ارسال کنن.

پس همه اطلاعاتی که به ربات تلگرام فرستاده میشه، خیلی راحت و با اضافه کردن شماره تماس شما به لیست مخاطبان یه فرد قابل دسترسیه. هیچ گونه دسترسی به اطلاعات گوشی، مکالمات شما با بقیه و یا هر نوع دیتای دیگری واسه رباتا وجود نداره.

بنظر شما چه کارایی میشه با ربات تلگرام انجام داد؟ این رباتای تا چه حد محبوب می شن؟ پتانسیل اون رو دارن که جانشین نرم افزارهای ساده موبایل شن؟ نظرات خود رو با ما در میان بذارین.

در آخر یکی از رباتایی که بوسیله تیم وبسیما جفت و جور و منتشر شده رو به شما معرفی میکنیم. با در نظر گرفتن اینکه این ربات از کیبورد ربات تلگرام استفاده میکنه در گوشیای قدیمی تر ممکنه کار با اون کمی سخت باشه ولی در گوشیای جدید و تبلت و دسکتاپ کار با اون بسیار راحت و لذت بخش هستش.

این ربات تلگرام قیمت روز خودروها رو در دسته بندیای جدا از هم در اختیار کاربر قرار داده و به شکل خودکار اطلاعات رو از سرور دریافت میکنه. واسه رابطه با این ربات روی لینک ربات قیمت خودرو تلگرام کلیک کنین.