آموزش سئو از زبان گوگل

آموزش سئو در راهنمای گوگل

سایت یا وبلاگای زیادی در مورد آموزش سئو و ارائه مقالات فعالیت میکنن که در بعضی موارد گفتهاشون همدیگه رو نقض کرده و موجب پریشونی و گیجی افراد میشه. بهترین منبع واسه آموزش سئو و نکات موثر بر رتبه بندی نتایج جستجوی گوگل بخش راهنمای گوگله. البته موارد گفته شده در این بخش به شکل کلی بوده و توضیحات زیادی بهمراه نداره، واسه درک بهتر هر کدوم از این بخشا می تونین مقالات تکمیلی وبسیما رو بخونین.

مقاله پیش روآموزش سئو  براساس Webmaster Guidelines گوگل جفت و جور شده و راهنمای مناسبی واسه بررسی سایت شما بوسیله روباتای گوگل و ایندکس بهتر اون هستش.

آموزش سئو

بخش راهنمای گوگل به عنوان مهمترین منبع آموزش سئو شناخته میشه

راهنمای سئو طرح و محتوای سایت

 1. دسترسی صفحات داخلی سایت و لینکای متنی رو به درستی طراحی کنین. هر صفحه در سایت باید دست کم از یه صفحه دیگه سایت دارای لینک ورودی باشه.
 2. نقشه سایت گرافیکی رو در دسترس کاربران بذارین تا بدون هیچ سختی ای به بخشای داخلی سایت وارد شن. اگه تعداد صفحات سایت شما خیلی زیاده از نقشه چند صفحه ای و تودرتو استفاده کنین.
 3. تعداد لینکای خروجی هر صفحه رو در حد معقولی نگه دارین و اجازه ندین که خیلی زیاد شن.
 4. محتوای به درد بخور و اختصاصی ارائه بدید و موضوع مورد بحث رو بخوبی توضیح بدید.
 5. کلمات کلیدی که کاربران ممکنه در گوگل جستجو کرده و به سایت شما وارد شن رو تعیین کرده و مطمئن شید که در متن شما استفاده شدن.
 6. واسه اطلاعات یا لینکای مهم بجای تصویر از متن استفاده کنین. چون روباتای گوگل قادر به تشخیص اطلاعات درون عکسا نیستن. هم اینکه با به کار گیری تگ ALT توضیحات مختصری واسه هر تصویر بذارین.
 7. دقت کنین که تگ Title و ALT در صفحات با دقت تعریف شده و مربوط به متن و موضوع باشن.
 8. لینکای خراب رو پیدا کرده و کد HTML خود رو اصلاح کنین.
 9. اگه از نشانی دهی دینامیک واسه صفحات استفاده میکنین (به کار گیری ؟ در نشانی) بدونین که توانایی موتورهای جستجو در ایندکس و بررسی صفحات با نشانی دینامیک به مراتب کمتره.

راهنمای نکات تکنیکی و کاربردی سایت

 1. از یه مرورگر متنی مانند Lynx واسه بررسی سایت و چگونگی نمایش اون استفاده کنین، چون بیشتر موتورهای جستجو و روباتا امکان تشخیص بخشایی از سایت مانند کدهای جاوا، فریم، فلش و چیزای دیگه ای به جز اینا رو ندارن و ممکنه تصویر متفاوتی از سایت شما داشته باشن.
 2. به روباتای گوگل اجازه بدید تا بدون ردگیری در سایت شما فعالیت کنن. تکنیکایی که واسه شناسایی کاربران سایت و راه بازدید اونا بکار میرن نباید روی کارکرد روباتا موثر باشن چون ممکنه موجب مشکل در ایندکس درست صفحات شما شن.
 3. سرور شما باید if-modified-Since رو در هدر HTTP ساپورت کنه. این امکان به گوگل نشون می ده که سایت و محتوای شما از آخرین بازدید روباتا تغییری داشته یا خیر. این کار در مصرف بهینه پهنای باند شما هم موثر هستش.
 4. به کار گیری فایل robots.txt به روباتای گوگل اطلاع می ده که چه بخشایی از سایت رو باید بررسی کنن و چه بخشایی نیاز به بررسی و ایندکس ندارن. با به کار گیری وسیله robots.txt analysis tool در وبمستر گوگل می تونین از صحت کارکرد اون مطمئن شید.
 5. مطمئن شید که تبلیغات سایت بر رتبه بندی شما در نتایج جستجوی گوگل تاثیر نداشته باشن. با به کار گیری فایل robots.txt اجازه ایندکس و بررسی اونا رو ندین.
 6. اگه از سیستمای مدیریت محتوا مانند جوملا و وردپرس استفاده میکنین، مطمئن شید که اجازه دسترسی گوگل به صفحات و لینکای سایت شما رو میدن.
 7. صفحات تولید شده براساس جستجوی داخلی سایت رو با به کار گیری فایل robots.txt از دید موتورهای جستجو مخفی کنین چون ارزشی واسه کاربران شما ندارن و احتیاجی به ایندکس اونا بوسیله گوگل نیس.
 8. چگونگی نمایش سایت در مرورگرهای جور واجور رو بررسی کنین تا در همه اونا بدرستی نشون داده شه.
 9. کارکرد سایت و سرعت لود شدن صفحات رو بهینه کنین. هدف گوگل معرفی بهترین یافته ها به کاربران و رضایت اونا از صفحاتیه که به اون وارد می شن. سرعت بالای سایت موجب رضایت بیشتر کاربران و بهبود کیفیت عمومی اینترنت مخصوصا واسه کاربرانی با سرعت اینترنت پایین می شه.

واسه آموزش سئو منابع بسیار زیادی در اختیار شما قرار داره ولی انتخاب بهترین ایده و جمع بندی از گفته افراد رو دوش خود شماس. قبل از عمل به آموزشای موجود در سایتهای سئو از اعتبار شرکت و صحت گفته ها مطمئن شید و راه خود رو براساس نظرات شخصی افراد انتخاب نکنین.