آموزش تغییر دامنه سایت

تغییر دامنه سایت

انتقال سایت به دامنه جدید یکی از اتفاقات عادی در فضای اینترنته که به دلیلای زیادی انجام میشه. این انتقال شامل حالتای بسیاری میشه که در این بخش تلاش میکنیم همه شرایط ممکن رو بررسی کرده و چند تا نکته مهم در هر کدوم رو بررسی کنیم.

مهمترین نکته ای که در انتقال دامنه یا تغییر نشانی سایت باید به اون توجه کنیم حفظ جایگاه در نتایج جستجوی گوگل و انتقال سئو دامنه قدیمی به نشانی جدیده. اگر پروسه انتقال به درستی انجام نشه شما با کم شدن خیره کننده بازدیدکننده و در مواردی از دست رفتن جایگاه خود در نتایج جستجوی گوگل مواجه میشین.

کاهش بازدیدکننده و از دست رفتن جایگاه پس از تغییر دامنه

اگه تا الان پروسه انتقال دامنه رو انجام داده باشین خوب می دونین که این کار معمولا با کمی افت جایگاه همراه هستش. اندازه افت سئو سایت بستگی مستقیم به کارکرد شما هنگام انتقال و رعایت استانداردهای لازم داره.

معمولا با گذشت یه مدت از زمان انتقال این افت جایگاه برطرف شده و سایت به شرایط عادی خود برمیگرده. به طور مثال تصویر زیر نمونه از تغییر نشانی سایت از http به https رو نشون می ده که در دو هفته اول با ۳۵ درصد کاهش بازدید کننده همراه بوده و پس از تقریبا ۶ ماه به شرایط عادی خود برگشته.

افت بازدیدکننده پس از تغییر نشانی به https

البته ۶ ماه زمان بسیاری زیادی واسه رسیدن به نقطه قبله و تلاش ما بر اینه که تا حد امکان پروسه انتقال رو سریع و کم هزینه انجام بدیم. تصویر زیر نمونه ای موفق از تغییر نشانی سایت به https رو نشون می ده که در اول با کم شدن بازدید همراه بوده ولی در دراز مدت موجب بهتر شدن وضعیت کلی سایت و کسب جایگاه بهتر در نتایج جستجوی گوگل شده.

شکل های جور واجور انتقال سایت و تغییر نشانی

مدلای متنوعی از انتقال سایت، باز طراحی و تغییر نشانی اون وجود دارن که هرکدوم نیازمند برنامه ریزی مشخص و انجام دستورالعملای خاصی هستن. در این بخش به بررسی مدلای موجود میپردازیم:

change domain url structure

۱- تغییر protocol سایت به https

طی دو سال گذشته انتقال سایت به https یکی از پروسه های عادی در فضای اینترنت بوده. چون گوگل توجه بیشتری به سایتای ایمن داشته و این عامل میتونه در کسب بهتر در نتایج جستجوی گوگل اثر داشته باشه.

۲- تغییر زیر دامنه یا نشانی اصلی سایت

یکی دیگه از تغییرات عادی، انتقال سایت از نسخه www به بدون wwwه که معمولا همزمان با باز طراحی سایت انجام میشه. هم اینکه ممکنه سایت شما از نشانی fa.example.com به نشانی example.com منتقل شه تا دسترسی کاربران به صفحات داخلی آسون تر شده و نشانی صفحات کوتاه شه.

۳- تغییر دامنه اصلی سایت

تغییر دامنه سایت معمولا با هدف بازطراحی برند، فرار از فیلترینگ و یا انتقال به یه دامنه معتبر تر صورت میگیره. خیلی از تجارتای اینترنتی در اول فعالیت خود توجهی به انتخاب دامنه و نام مناسب واسه خود ندارن و پس از رسیدن به موفقیتای نسبی تصمیم به تغییر نام یا دامنه خود می گیرن. در این شرایط تغییر دامنه سایت پیشگیری ناپذیر بوده و باید به درستی انجام شه.

۴- تغییر TLD دامنه

تغییر نوع دامنه از ir به com یا هر تغییر مشابه دیگری رو میشه یکی از شکل های جور واجور عادی تغییر نشانی سایت دونست. یکی از مشکلات دامنه های ir به کار گیری سرویسای بین المللی مانند Google Adwordsه که به دلایل جور واجور ایران رو تحریم کردن. در این شرایط مدیر سایت تصمیم میگیره تا همون دامنه رو با پسوندی جدید و البته بین المللی راه اندازی کنه تا از تموم سرویسای آنلاین بهره بگیره.

۵- تغییر سیستم مدیریت محتوا یا زبون برنامه نویسی

سایتای اینترنتی عمری بین ۲ تا ۵ سال دارن و پس از این زمان نیازمند بازطراحی و یا حتی بازبینی اساسی در کدنویسی هستن. در این شرایط حتی ممکنه زبون برنامه نویسی یا سیستم مدیریت محتوای سایت هم عوض شه.

با این اتفاق نشانی دهی صفحات کلا تغییر کرده و آدرسای قبلی به صفحات ۴۰۴ منتهی می شن. بیشترین احتمال افت جایگاه در این شرایط مشاهده میشه.

آموزش تغییر دامنه اصلی سایت

واسه تغییر دامنه سایت و تغییر TLD راه به طور کامل مشابهی رو طی میکنیم ولی واسه تغییر نشانی سایت از http به https راه ما کمی متفاوت هستش. دقت کنین که قدمای دوم ، سوم، چهارم و پنجم رو باید به سرعت و در آخر طی یه یا دو روز به صورت کامل انجام بدین.

اگه سایت در پنل گوگل وبمستر ثبت نشده قبل از هر اقدامی باید سایت خود رو به گوگل معرفی کرده و هویت خود رو به عنوان مالک اون تایید کنین. واسه این کار پیشنهاد میکنم مقاله و فیلم آموزشی ثبت سایت در گوگل رو ببینین.

قدم اول – خرید دامنه جدید و تمدید دامنه فعلی

در اول شما باید دامنه جدید که قصد انتقال سایت به اون رو دارین خریداری کرده و مراحل ثبت و تایید هویت رو پایانی کنین. نکته بسیار مهم تمدید دامنه قدیمی تر به مدت طولانیه.

واسه حفظ سئو سایت، شما به دامنه قبلی نیاز دارید چون تموم بک لینکاتون در فضای اینترنت و شبکه های اجتماعی به این دامنه ایجاد شده و واسه حفظ اعتبار اونا باید دامنه قدیمی به دامنه جدید ریدایرکت شه.

قبل از شروع پروسه مطمئن شید که این دامنه تا مدت طولانی در اختیار شما هستش چون با انتقال به دامنه جدید ممکنه این نکته مهم رو فراموش کرده و دامنه خود رو تمدید نکنین.

قدم دوم – راه اندازی سایت روی دامنه جدید

در بسیاری موارد راه اندازی سایت روی دامنه جدید همراه با تصمیمات دیگری مانند تغییر هاست یا گواهی SSL انجام میشه. پیشنهاد میکنیم که هر کدوم از این تصمیمات در بازه های وقتی جدا از هم و به صورت به طور کامل جداگونه انجام شه.

واسه راه اندازی سایت روی دامنه جدید یه هاست جدید روی همون سروری که سایت قبلی قرار داره جفت و جور کنین که از نظر امکانات، IP و DNS به طور کامل مشابه باشن. راه اندازی دامنه جدید با یه DNS متفاوت ممکنه خطر از دست رفتن جایگاه رو زیاد کنه.

سایت خود رو روی دامنه و هاست جدید راه اندازی کنین و از کارکرد درست تموم صفحات و آدرسای اون مطمئن شید. خیلی از سایتا در این مرحله لینکای موجود در منو، سایدبار، فوتر و حتی محتوای صفحات رو آپدیت نمی کنن و این آدرسا همیشه به سایت قبلی باقی می مونه.

قدم سوم – معرفی سایت جدید در گوگل وبمستر

پروسه ثبت سایت در گوگل رو واسه دامنه جدید انجام داده و کلیه تنظیمات اون شامل معرفی نقشه سایت، تعیین دامنه اصلی، جفت و جور فایل robots.txt و … در پنل وبمستر رو انجام بدین.

قبل از شروع کار لینک سازیای داخلی سایت و نشانی دهی تصاویر رو به دقت بررسی کنین. کلیه لینک سازیای داخلی و دسترسی به تصاویر و فایلا جانبی باید با نشانی دامنه جدید باشه.

قدم چهارم – ریدایرکت کلیه آدرسای دامنه قبلی به دامنه جدید

در این مرحله باید هر آدرسی که در دامنه قبل داشتین رو به نشانی مشابه خود در دامنه جدید ریدایرکت کنین. مثلا websima.ir/blog باید دقیقا به نشانی websima.com/blog ریدایرکت شه. معمولا وقتی که تغییر اساسی در ساختار نشانی دهی و یا کدنویسی سایت ایجاد نشده ریدایرکت صفحات بسیار راحت و با یه خط کد انجام میشه.

اگه سرور یا هاست شما لینوکسه می تونین با قرار دادن کد زیر در فایل htaccess در هاست دامنه اصلی کلیه آدرسای دامنه قبلی رو به دامنه جدید ریدایرکت کنین.

ریدایرکت 301 از راه  htaccess

در کد بالا به جای olddomain.com نشانی سایت فعلی خود و به جای newdomain.com نشانی دامنه جدید رو قرار داده و این کد رو در فایل htaccess دامنه قدیمی بذارین. دقت کنین که اگه دامنه جدید با نشانی https یا همراه با www باز میشه در خط آخر این موارد رو دید کنین و دقیقا آدرسی که سایت جدید با اون باز میشه رو وارد کنین.

با این کد هر صفحه از سایت قدیمی مثل به نشانی مشابه در سایت جدید ریدایرکت شده و فقط نام دامنه تغییر میکنه. این دستورات هم واسه تغییر دامنه اصلی و هم واسه تغییر TLD دامنه قابل استفاده س.

پس از انجام این مرحله آدرسای مختلفی از سایت رو تست کرده و از ریدایرکت درست اونا مطمئن شید.

قدم پنجم – اعلام تغییر دامنه به گوگل

در پنل گوگل وبمستر دامنه قبلی سایت خود وارد شده و از بخش change of address درخواست تغییر دامنه رو اعلام کنین. واسه فرستادن درخواست خود مراحل رو به ترتیب و برابر تصویر زیر انجام بدین.

درخواست تغییر دامنه از راه  پنل گوگل وبمستر

پس از فرستادن درخواست تغییر نشانی معمولا ۲ تا ۶ هفته زمان نیازه تا کلیه آدرسای دامنه قبلی از ایندکس خارج شده و دامنه جدید جانشین اون شه.

اگه مراحل انتقال به درستی انجام شده باشه معمولا شما در این مدت کاهش بازدیدکننده ۱۰ تا ۳۰ درصدی رو مشاهده می کنین ولی پس از پایانی شدن پروسه انتقال و جانشین شدن این آدرسا جایگاه شما به صورت کامل به حالت طبیعی برمی گرده.