آشنایی با مراحل طلاق توافقی

آشنایی با مراحل طلاق توافقی

 

یکی از مهم ترین وقایع زندگی آدم ازدواجه که در بعضی موارد به جدایی و طلاق منجر می‫شه. «طلاق» واژه ایه که این روزها زیاد می‫شنویم ولی شاید همه به مسائل جزئی اون آشنا نباشن. قبل از اونکه به موضوع مورد بحث یعنی مراحل طلاق توافقی بدیم باید انواع طلاق رو بشناسیم. طبق قوانین و موازین کشور اتفاق امر طلاق از سه راه امکان پذیره:

   1. طلاق به خواسته مرد (زوج)
  2. طلاق به خواسته زن (زوجه)
  3. توافق زن و شوهر واسه طلاق.

موضوع سخن ما، قسم سوم یعنی طلاق توافقیه که همونجوریکه از اسم اون آشکاره به شرط توافق زن و شوهر در تموم موضوعات زندگی مشترک و حضور هر دوی اونا در تموم مراحل رسیدگیه.

موضوعاتی که زن و شوهر واسه عملی و اجرا شدن طلاق توافقی باید در مورد اونا با هم توافق کنن:

مهریه ی زن، نفقه ی زن، اجرت المثل زن، حضانت بچه مشترک، قرار ملاقات بچه مشترک و بقیه توافقات؛ لازم به ذکره که واسه طلاق توافقی لزومی نداره زن کل مهریه اش رو ببخشد (در اصطلاح حقوقی بذل کنه) ممکنه نصف مهریه رو ببخشد یا حتی مرد حاضر باشه کل مهریه رو پرداخت کنه و این بستگی به توافق دو طرف داره.

نکنه ی مهم خواسته طلاق توافقی اینه که زن و مرد باید در مورد کلیه ی امور پولی و غیرمالی خود باهم توافق کنن. پس از اینکه زن و شوهر در امور مشترک به توافق رسیدن، می‫توانند واسه طلاق توافقی اقدام کنن. توافقات نامبرده می تونه در محضر و جلسه ی دادگاه باشه یا در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد و به راه رسمی ثبت شه و یا اگه دو طرف مایل بودن از همون اول به وکلای دادگستری مراجعه کنن توضیح توافقات خود رو به وکلای خود میدن و وکلای ایشان مراحل قانونی طلاق توافقی رو انجام می‫دن.

مدارک لازم واسه خواسته طلاق توافقی

  • کارت ملی؛
  • شناسنامه؛
  • سند ازدواج (عقدنامه) زن و شوهر.

زن و شوهر باید هردو باهم با در دست داشتن مدارک فوق‫الذکر تو تهران به دفتر خدمات قضایی و در شهرستان به واحدِ ثبت دادخواست، مراجعه کنن. موضوع خواسته ی اونا در برگ دادخواست «ارسال گواهی محال بودن صلح (طلاق توافقی) است».مراحل طلاق توافقی

بعد از ثبت دادخواست، دادگاه صالح طبق آدرس محل سکونت مشترک زن و شوهر تعیین می‫شه. بعد از تعیین دادگاه و شعبه ی مربوطه واسه زوج و زوجه پیامکی ارسال می‫شه که در اون شعبه ی مربوطه و تاریخ رسیدگی و مراجعه مشخص می‫شه. زن و شوهر هر دو باهم باید در تاریخ مقرر به شعبه مراجعه کنن و در جلسه ی رسیدگی حاضر شن و خواسته ی خود مبنی بر ارسال گواهی محال بودن صلح یا طلاق توافقی رو مطرح کنن. در همین جلسه قاضی دادگاه دو طرف رو به داوری برگشت می‫هد.

داوری

دادگاه به زن و شوهر اعلام می‫کنه که داورانی از بین بستگان یا آشنایان مورد اعتمادشان تعیین و به دادگاه معرفی کنن. اگه زن و شوهر نخون یا نتونن داوری معرفی کنن، دادگاه رأسا اقدام به انتخاب داور می‫کنه.

علاوه بر داوری، زن و شوهر از طرف دادگاه به مراکز مشاره‫ای هم برگشت داده می‫شن. زن و شوهر در این مراکز دلیل نبود توافق خود رو مطرح می‫کنن و مشاور سعی در ایجاد صلح و صلح بین زن و شوهر می کنن و اگه این صلح حاصل نشد مشاور نظر کارشناسی خود رو به شکل نوشته شده و مدلل به دادگاه اعلام می‫کنه.

اخد گواهی داور و مشاور و مراجعه دوباره به دادگاه

پس از دریافت نظرِ کارشناسیِ مشاور و داور به شعبه ی دادگاه، قاضی اونا رو بررسی و بعد گواهی محال بودن صلح رو صادر می‫ کنه. لازم به ذکره که زن و شوهر باید در همون جلسه ی دادگاه حق تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی خود رو ساقط کنن با این کار رأی دادگاه قطعی می شه و مدیر دفتر دادگاه گواهی قطعیت رو در سه نسخه صادر و به هر کدوم از دو طرف نسخه‫ای می‫بده.

مراجعه به دفتر ثبت ازدواج و طلاق

در این مرحله گواهی محال بودن صلح صادر شده. لازم به ذکره که این گواهی سه ماه اعتبار داره. یعنی دو طرف فقط تا سه ماه فرصت دارن که با مدارک لازم به یکی از دفاتر ثبت ازدواج و طلاق مراجعه کنن و اگه این مدت سپری شه اعتبار این گواهی و کلیه ی توافقات فی بین زوج و زوجه از بین خواهد رفت. در علاوه بر باید توجه شه بعد از ارسال گواهی محال بودن صلح و در مدت اعتبار اون یعنی سه ماه، قبل از مراجعه به دفترخانه و اجرای صیغه ی طلاق احدی از دو طرف نمی‫تواند یک طرفه توافق رو از بین ببره و و این توافق راحت واسه طلاق توافقی فقط با توافق ثانویه هر دو طرف مبنی بر برهم زدن توافق راحت از بین خواهد رفت.

پس از ارسال گواهی محال بودن صلح، در صورتی که زوجه باکره باشه باید در علاوه بر توافقات، به این اقرار کنه و قبل از اجرای صیغه ی طلاق با مراجعه به پزشکی قانونی گواهی سلامت بکارت بگیره. ولی اگه باکره نباشه (مدخوله باشه) علاوه بر اینکه در توافقات بر این اقرار کرده، باید آزمایش خون داده و گواهی نبود بارداری بگیره در این مرحله زن و شوهر با در دست داشتن گواهی نبود بارداری و قطعیت گواهی محال بودن صلح متفقا می‫توانند به هر کدوم از دفاتر ثبت ازدواج و طلاق مراجعه و نسبت به اجرای رأی طلاق اقدام کنن و صیغه ی طلاق در مورد اونا جاری میشه.در زمانی که زوج و زوجه واسه مراجعه به دفتر ازدواج و طلاق با هم همکاری نکنن، هروقت زوج در مهلت مقرر به دفتر رسمی ازدواج و طلاق مراجعه و گواهی محال بودن صلح رو تسلیم کنه، در صورتی که زوجه ظرف یک هفته در دفترخانه حاضر نشه سردفتر به زن و شوهر اخطار می کنه واسه اجرای صیغه ی طلاق و ثبت اون در دفترخانه حاضر شن. در صورت حضور نیافتن زوجه، صیغه ی طلاق جاری و پس از ثبت به وسیله دفترخانه مراتب به آگاهی زوجه می رسه. درصورتی که زوج واسه مراجعه به دفترخانه همکاری نکنه و زوجه طبق اعلام دادگاه صادرکننده ی رأی یا به موجب سند رسمی در اجرای صیغه ی طلاق وکالت بلاعزل داشته باشه، حضور نیافتن زوج، مانع اجرای صیغه ی طلاق و ثبت اون نیس. اجرای صیغه ی طلاق با رعایت جهات شرعی در دفترخانه یا در محل دیگر و با حضور سردفتر صورت میگیره. پس داشتن وکالت بلاعزل واسه اجرای صیغه ی طلاق واسه زن در طلاق توافقی نکته ایه که جهت خودداری از مشکلات نبود حضور زوج در دفترخانه باید مورد توجه بگیره.

در آخر باید یادآوری کنیم که در طلاق توافقی کراهت از طرف هر دو طرف یعنی زن و شوهره که با هم توافق می‫کنن از هم جدا شن و معمولا خانوم از بخشی از حقوق پولی خود صرف نظر می‫کنه بخاطر این طلاق توافقی از نوع «بائن» حساب می‫شه. زن باید در صورتی که مدخوله باشه سه طهر و وگرنه سه ماه عده نگه داره (طلاق بائن در مقابل طلاق رجعیه. طلاق رجعی به این معناست که پس از اینکه طلاق بین زن و مرد انجام شد مرد می‫تواند بی اینکه دوباره واسه ثبت و خوندن صیغه ی ازدواج اقدامی کنه به همسر خود مراجعه کنه مشروط بر اینکه در زمان عده باشه.) یعنی تا زمانی که زن به پولی که به مرد بخشیده مراجعه نکنه، مرد حق مراجعه به زن رو نخواهد داشت.


16000تومان

]]>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*