آشنایی با زبان HTML5

HTML5 چیه؟

HTML5 جدیدترین نسل از زبون hyper text market مورد استفاده در طراحی سایت بوده و مورد تایید کنسرسیوم شبکه جهانی اینترنت یا همون W3Cه. پیشنویس اولیه اون در سال ۲۰۰۸ ارائه شد ولی تا ۲۰۱۱ تغییرات خاصی در اون اعمال نشده بود. در سال ۲۰۱۱ HTML5 به شکل رسمی منتشر شد و از اون روز مورد استفاده برنامه نویسان قرار گرفت ولی در اول مرورگرهای کمی این زبون جدید رو پشتیبانی می کردن. امروزه تموم مرورگرهای اصلی مانند کروم، سافاری، فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر زبون کدنویسی HTML5 رو پشتیبانی میکنن و امکان به کار گیری تموم ظرفیتای اون جفت و جور شده.

HTML5 الان با CSS3 همراه بوده و هنوز درحال پیشرفته، W3C در نظر داره سال ۲۰۱۴ نسخه پایانی و کامل اون رو عرضه کنه ولی با در نظر گرفتن امکانات و تواناییایی که هر روز به اون اضافه میشه به نظر میرسه که میشه آینده دورتر و بهتری واسه اون متصور شد.

جفت و جور و منتشر کردن HTML5 با اهداف مشخصی انجام شد که مهمترین اونا عبارتند از:

  • امکانات جدید باید براساس HTML، CSS، DOM و javascript بوده و همخوانی لازم رو داشته باشه.
  • نیاز به افزونه های خارجی و جانبی مانند فلش تا حد امکان کم بشه.
  • رفع مشکلات و ارورها در HTML5 از نسخه های قبلی راحت تر باشه.
  • به کار گیری اسکریپت در کدنویسی این زبون با نشونه گذاری جانشین شه.
  • HTML5 باید جداگونه از دستگاه باشه و روی هر توع کامپیوتر و گجتی قابل استفاده باشه.
  • مراحل پیشرفت و بروزرسانی اون متن باز و در اختیار عموم باشه.
لوگو HTML5

ظاهر اصلی لوگوی HTML5

چیزی که در مورد HTML5 باید بدونیم

به یاد داشته باشیم که HTML5 براساس نسخه قبلی یعنی همون HTML4.01 ساخته شده و واسه استفاده بهتر از اون می تونین از اطلاعات قبلی خود هم بهره ببرین چون با یه زبون به طور کامل جدید و متفاوت روبرو نیستین. فقط کافیه که تغییرات اون رو نسبت به نسحهای قبلی بخوبی بشناسین و از امکانات جدیدی که به HTML5 اضافه شده آخر استفاده رو ببرین.

اگه تا الان با زبون HTML اشنا نبوده اید و به عنوان یه تازه کار قصد اشنایی و یادگیری اون رو دارین پیشنهاد میکنیم که از HTML4.01 شروع کنین و زمانیکه مهارت کافی رو بدست آوردین به سراغ HTML5 برید. وگرنه باید دویدن رو قبل از راه رفتن یاد بگیرین که به احتمال کاری سخت و زمانبر هستش.

اگه شما به عنوان یه طراح سایت و کدنویس حرفه ای کار میکنین و هنوز از نسخه ۴ استفاده میکنین اشتباه بزرگی رو مرتکب میشین چون الان HTML5 یه زبون کامل بشمار میره و تموم مرورگرها اون رو پشتیبانی میکنن، هم اینکه با در نظر گرفتن تازه بودن اون زمان کافی واسه تسلط و رقابت با بقیه رو دارید ولی در آینده و پس از همه گیر شدن HTML5 ممکنه شما از رقبایتان عقب بمونین و زمان زیادی رو واسه جبران اون از دست بدین.

آموزش HTML5 رو ازکجا شروع کنیم؟

زبون HTML5 رو نمیشه تو یه مقاله کوتاه آموزش داد، دو راه واسه یادگیری اون هست یا باید یه کتاب مناسب پیدا کنین و یادگیری با مطالعه رو شروع کنین یا دل رو به دریا بزنین و کار با اون رو در عمل بیاموزید. ما هر دوروش رو به شما پیشنهاد می دیم یادگیری HTML5 و CSS3 از اینترنتو اجرای دستورات مختلفی که پیدا میکنین سرعت یادگیری شما رو افزایش می ده و در کنار اون مطالعه یه منبع مناسب مفاهیم پایه رو به شما می آموزد که در اینترنت کسی به اونا نمیپردازد.

اگه شما آشنایی کافی با نسخه ۴ رو داشته باشین در مدت دو تا ۳ هفته و مطالعه یه کتاب مناسب می تونین مهارتای جدید HTML5 رو از روی کتاب یاد بگیرین و پس از اون با تمرین بیشتر و آزمون و خطا بر اون مسلط میشین.

یکی از بهترین منابع آنلاین واسه یادگیری HTML5 بخش آموزش سایت W3Cه با عنوان : W3C HTML5 Introduction.

با در نظر گرفتن گسترده تر شدن زمینه مقالات وبسیما در چند هفته گذشته و پوشش مطالب جدید در اون و هم اینکه با بررسی سوالات عادی بازدیدکنندگان سایت عزممونو جزم کردیم تا مباحث عمومی و پایه رو در این وبلاگ مطرح کرده و تا حد توان آموزشای اولیه رو ارائه بدیم. در مقالات بعدی می خوایم تا شما رو با CSS3 و توانایی اون در کنار HTML5 آشنا کنیم.