دانلود پایان نامه

۶۲۱).

جدول ۲-۴ : انواع سازمانهای خرده فروشی
نوع فروشگاه
شرح
نمونه

دو یا تعداد بیشتری فروشگاه که معمولا ً تحت تملک و کنترل مالکان شرکت هستند . خریدها به وسیله واحدهای مرکزی انجام می شود و در دادو ستد کالا فعالیت می کنند . این فروشگاهها کالاهای مشابه عرضه می نمایند. فروشگاههای زنجیره ای در انواع مختلف خرده فروشی وجود دارند ولی قویترین این فروشگاهها به صورت فروشگاههای بزرگ در چند طبقه ، فروشگاه مواد غذایی ، داروخانه ، فروشگاه کفش و پوشاک می باشد.
رفاه – شهروند
زنجیره داوطلبانه
گردهمایی زیادی از خرده فروشی های مستقل تحت نظر عمده فروشها تشکیل می شوند و در امر خرید و فروش انبوه کالا فعالیت می کنند.

تعاونی مصرف
موسسه ای است که مالکیت آن متعلق به مصرف کنندگان است . اعضاء با پرداخت مبالغی برای تاسیس فروشگاه و با رای خود ، سیاستهای شرکت تعاونی را تعیین و مدیران را انتخاب می کنند.
تعاونی مصرف سپه
تعاونی مصرف شهر و روستا
موسسات امتیازی۳۱
( سازمانها با حق نمایندگی)
بین سازمان که حق نمایندگی می دهد و سازمانی که حق فعالیت دریافت می کند ، قراردادی بسته می شود ، اینها معمولاً بر اساس کالا یا خدمتی منحصر به فرد ، فعالیت می کنند و بر اساس نام تجاری ، اعتبار یا حق انحصاری که امتیاز دهنده برای خود ایجاد کرده است .
نمایندگی گلبافت
نمایندگی برق لامع
شرکتهای ترکیبی تجاری (مجتمع های تجاری)
شرکتهایی هستند که ترکیب اشکال مختلف خرده فروشی ، تحت مالکیتی مرکزی به وجود می آیند. شرکتهای عضو هر کدام در انجام بعضی از وظائف توزیع ، اداره و مدیریت مجموعه مشارکت می کنند.
مجتمع تجاری بوستان

* نحوه گردهمایی فروشگاهی :
امروزه اکثر فروشگاهها برای افزایش توان و قدرت جلب مشتری و برای اینکه مشتریان بتوانند به راحتی در یک توقف، کلیه مایحتاج خود را بخرند دور هم گرد می آیند. مهمترین انواع گردهمایی فروشگاهی عبارتند از: منطقه تجاری مرکزی و مراکز خرید.
۲-۱-۵-۱-۱ -۲ : خرده فروشی غیر فروشگاهی :
علیرغم اینکه اکثر کالاها و خدمات توسط فروشگاهها به فروش می رسند، خرده فروشی غیر فروشگاهی رشدی بیش از خرده فروشی فروشگاهی داشته است. خرده فروشی غیر فروشگاهی در دنیا، حدود ۱۴% خریدهای مصرف کننده را به خود اختصاص می دهد و ممکن است رقم حاضر به یک سوم افزایش یابد. خرده فروشی بدون فروشگاه شامل بازاریابی مستقیم فروش مستقیم و فروش اتوماتیک است.
* بازاریابی مستقیم :
بازاریابی مستقیم با تاثیر بر مصرف کنندگان از وسایل مختلف ارتباط جمعی استفاده می شود. در این بازاریابی معمولاً از مصرف کنندگان انتظار واکنش مستقیم می رود. اگرچه در بازاریابی مستقیم بدواً و عمداً از پست و کاتالوگ استفاده می شد اما در سالهای اخیر رشد اشکال مختلف دیگری چون بازاریابی از راه دور، بازاریابی مستقیم از رادیو و تلویزیون و بازاریابی الکترونیکی مشاهده می شود.
رشد روزافزون قدرت کامپیوتر و خرد شدن بازارهای انبوه به تعداد بیشمار قسمتهای بازار، روند رو به افزایش تعداد زنان شاغل، در نتیجه کمبود وقت برای خرید، افزایش هزینه های سفرهای شهری با اتومبیل شخصی، ترافیک و مشکلات و دردسرهای ناشی از پارک وسایل نقلیه، صف های طولانی پشت پیشخوانهای پرداخت، همه و همه موجب افزایش رشد بازاریابی مستقیم شده است.
بازاریابی مستقیم، هزینه های زیاد دسترسی به بعضی بازارها از طریق پرسنل فروش را کاهش می دهد.
مشتریان نیز در حالیکه روی صندلی های راحتی خود نشسته اند، کالاها و قیمتهای مختلف آن را از روی کاتالوگ با هم مقایسه می کنند و بدون اینکه مجبور باشند منزل خود را ترک کنند، کالای مورد نیاز خود را سفارش داده و دریافت می کنند.
بازاریابی مستقیم برای فروشندگان امکان زمان بندی ارسال پیام را فراهم می کند، به طوری که هر پیام درست در زمان مناسب در دست مشتریان بالقوه قرار می گیرد. همچنین مسائل محرمانه باقی می ماند، زیرا کالایی که بازاریاب عرضه می کند و خط مشی اتخاذی او، دور از چشم رقبا باقی می ماند. مزیت دیگر برای فرشنده این است که می تواند با هر مشتری رابطه پایدار و همیشگی برقرار کند مثلاً برای والدین جدید به طور مرتب نامه های پستی ارسال کند که در آن لباسهای جدید، انواع اسباب بازی و سایر محصولاتی که برای کودکان در حال رشد ایشان مورد نیاز است، معرفی می شوند.

مطلب مشابه :  تحقیق با موضوع عصاره آبی، سطوح نوروپپتید، پلاسمایی، فعالیت بدنی

* فروش مستقیم :
فروش خانه به خانه، یکصد سال پیش با دوره گردی۳۲ آغاز شد و هم اکنون به صنعت عظیم تبدیل شده است .
از مزایای آن راحتی برای مصرف کننده است و از معایب آن هزینه های زیاد استخدام، آموزش، حقوق و مزایای فروشندگان است که موجب افزایش قیمت کالاها می شوند. با پیشرفتهای تکنولوژیکی اخیر در مورد بازرایابی مستقیم متقابل، فروش خانه به خانه ممکن است در آینده جای خود را به تلفن، تلویزیون یا کامپیوتر خانگی بدهد.
* فروش اتوماتیک :
امروزه با بهره گیری از تکنولوژی عصر فضا و کامپیوتر، طیف گسترده ای از کالاهای راحتی نظیر سیگار، نوشیدنی های مختلف، شکلات، روزنامه، مواد غذایی، انواع خوراکی های سرپایی، پیتزا، نوار ویدیوئی و کاست و …. را به طور اتوماتیک از طریق ماشینهای اتوماتیک به فروش می رسد.
در این ماشینها که شبانه روزی عمل می کنند، هزینه اقلام بالا و در نتیجه قیمتها بالاست. همچنین باید تحمل خرابی های دستگاه را داشته باشد و بپذیریم که امکان مرجوع کردن هم وجود ندارد (Kotler & Armestrong . 2003: 471)
۲-۱-۵ -۲-۱ -۲ : آینده خرده فروشی :
به طور کلی می توان گفت در آینده، رقابت در زمینه خرده فروشی افزایش چشم گیری خواهد داشت. در این زمینه رقابتی، موفقیت با کسانی است که بتوانند کالاهای با کیفیت بالاتر را با قیمت ارزانتر و با مکانیزمی روان در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند. در کشور ما پیش بینی می شود که تعداد پارتمان استورها و فروشگاههای زنجیره ای افزایش یابد، زیرا خرده فروشی به شکل سنتی نمی تواند مقرون به صرفه باشد. از طرفی دیگر، شیوه جدید ” خرده فروشی بدون فروشگاه ” هنوز در ایران به خوبی معرفی نشده است و پیش بینی می شود در آینده نه چندان دور، فروش از طریق پست تلفن و فاکس توسعه یابد ( محبعلی ، ۱۳۷۸ ، ۳۱۳).
۲-۱-۵-۲-۲ : عمده فروشی۳۳:
عمده فروشی به مجموعه فعالیتهایی اطلاق می شود که هدف از آن فروش کالا و خدمات به کسانی است که برای فروش مجدد یا مصارف تجاری کالا را خریداری می کنند.
عمده فروشان با مشتریان تجاری و نه مصرف کنندگان سرو کار دارند و به تبلیغات، فضای عمومی، مکان، توجه کمتری نشان می دهند. همچنین عمده فروشان، مناطق عملیاتی بیشتری را تحت پوشش قرار می دهند و حجم معاملات آنها از خرده فروشان به مراتب بیشتر است (Kotler& Armestrong . 2003: 475).
بنا به تعریف دیگر :
عمده فروش یک شخصیت حقیقی یا حقوقی است که کالاهای تولید شده در یک واحد تولیدی را در زمان تولید ، در حجم زیاد و با قیمت نازل خریداری می کند، آن را با تغییر شکل یا بدون تغییر شکل ظاهری، با تغییر در زمان و مکان به حلقه بعدی یعنی خرده فروشی انتقال می دهد، عمده فروش در جریان داد و ستد خود، با انبار کردن کالا در زمان عرضه تغییر می دهد، با انتقال کالا از محل کارخانه یا محل مزرعه به انبار خود در مکان تغییر می دهد، با افزایش قیمت و درخواست حداقل ۵ تا ۱۰% حق العمل یا سود در بهای کالا تغییر می دهد و بالاخره در صورتی که تغییراتی از نظر بسته بندی، تفکیک و جداسازی کالاهای فاسد یا ضایع شده از کل محموله انجام دهد، ارزش افزوده بیشتری به وجود می آورد و برای این اقدام نیز بر قیمت کالا می افزاید. عمده فروشها معمولاً از قدرت مالی زیادی برخوردار است و می تواند به خرده فروش تسهیلات مالی اعطا کند و آنها را در تأمین نیازهای خود خریداری بخشد ( بلوریان تهرانی، ۱۳۷۸، ۱۲۷).
علل استفاده عمده فروشان به جای فروش مستقیم به خرده فروشان عبارت است از :
* تواناییهای عمده فروشان امکان دستیابی تولید کنندگان به مصرف کنندگان کوچک بسیاری را فراهم می آورد و آن هم با هزینه ای نسبتاً پایین . تماس عمده فروش با خریدار بیشتر است.
* عمده فروشان با انتخاب اقلام مختلف، ترکیب جور کالای مورد نیاز مشتریان خود را فراهم می کنند. بدین ترتیب کار و زحمت مصرف کنندگان به میزان قابل توجهی تقلیل می یابد.
* عمده فروشان موجودی جنسی در اختیار دارند. بنابراین هزینه های موجودی جنسی فروشندگان کالا و مشتریان را کاهش می دهند.
* تحویل کالا توسط عمده فروشان به خریداران، سریعتر انجام می شود، چون فاصله ایشان به خریداران کمتر است.
* عمده فروشان با فروش نسیه، در واقع مشتریان خود را از نظر مالی تأمین می کنند.
* عمده فروشان با قبول مالکیت کالا، مخاطراتی را می پذیرند ، مخاطراتی نظیر خسارت ناشی از سرقت، خرابی کالا، فاسد شدن و از مد افتادن.
* عمده فروشان اطلاعات لازم را درباره رقبا، کالاهای جدید، تغییر قیمتها، در اختیار فروشندگان کالا و مشتریان قرار می دهند.
* عمده فروشان اغلب به خرده فروشان در آموزش پرسنل فروش کمک می کنند. کمک برای نمایش کالا در فروشگاه بهبود شکل ظاهری فروشگاه و ایجاد سیستمهای کنترل موجودی حسابداری (Kotler& Armestrong . 2003: 477).
۲-۱-۵-۲-۲-۱ -۱ : عمده فروشان تجاری :
عمده فروشان تجاری واحدهای تجاری مستقلی هستند که مالکیت کالای مورد معامله در اختیار ایشان است. این دسته از عمده فروشان، بزرگترین گروه عمده فروشان را تشکیل می دهند. ۵۰% کل عمده فروشی توسط عمده فروشان انجام می شود. عمده فروشان تجاری خود شامل دو نوع اصلی عمده فروشان با خدمات کامل و عمده فروشان با خدمات محدود می شوند.
* عمده فروشان با خدمات کامل:
عمده فروشان با خدمات کامل، خدمات کاملی را به خریداران خود ارائه می دهند نظیر خرید کالا، استفاده از پرسنل فروش اعتباری، تحویل کالا و خدمات مدیریتی. عمده فروشان با خدمات کامل شامل تجار عمده فروش یا توزیع کنندگان صنعتی هستند (Kotler & Armestrong . 2003: 479).
الف – تجار عمده فروش – اکثر کالاهای خود را همراه با خدمات کامل به خرده فروشان می فروشند. دو گروه از تجار عمده فروش که در بازار نقش دارند، عمده فروشهای عمومی و اختصاصی هستند. عمده فروشهای عمومی مجموعه ای از چند خط محصول را توزیع می کنند، در حالیکه عمده فروشان اختصاصی در توزیع یک خط محصول تخصص دارند.
ب – توزیع کنندگان صنعتی _ این گروه محصولات را به تولید کنندگان عرضه می کنند و ممکن است مجموعه ای از چند محصول یا یک خط محصول را توزیع کنند. بعضی از این تجار عمده فروش اقلام مربوط به نگهداری، تعمیر و لوازم یدکی و تجهیزات گوناگون را ارئه می نمایند. ( ونوس و همکاران، ۱۳۷۹: ۳۰۸ )
* عمده فروش با خدمات

مطلب مشابه :  منبع مقاله با موضوعدانشگاه تهران، توسعه انسانی، توسعه کالبدی، استان هرمزگان
 
دسته‌ها: No category

دیدگاهتان را بنویسید